Ольги Пламеницької «Castrum Camenecensis. Фортеця Кам’янець»
26 грудня у Національному Києво-Печерському історико-культурному заповіднику відбулась презентація наукової монографії кандидата архітектури, доцента Національної академії образотворчого мистецтва і архітектури, професора Київського Національного університету будівництва і архітектури Ольги Пламеницької під назвою «Castrum Camenecensis. Фортеця Кам’янець (Пізньоантичний – ранньомодерний час)» та відкрито виставку акварелей Євгенії Пламеницької, дослідниці і реставратора Кам’янця-Подільського, якій авторка присвятила книгу.
Захід відкрив Генеральний директор Національного Києво-Печерського заповідника доктор історичних наук Любомир Михайлина.
«Те, що ми сьогодні зібрались саме тут, не є випадковим, адже перші творчі кроки Євгенії Михайлівни тісно пов’язані з Києво-Печерською лаврою, – зазначив пан Михайлина. – Саме вона розробляла проект огорожі з брамою церкви Спаса на Берестові, Ковнірівського корпусу, Митрополичого будинку, Церкви святого Миколая. І дуже приємно, що справу матері продовжує донька Ольга Анатоліївна Пламеницька, яка вже багато років працює над реставрацією Фортеці і Старого міста Кам’янця-Подільського».
Під час презентації, на якій біли присутні близько 150 осіб, з позитивною оцінкою книги та особистого внеску Ольги Пламеницької в дослідження і реставрацію архітектурної спадщини України та Кам’янця-Подільського виступили академік Академії архітектури, доктор архітектури, професор, народний архітектор України Микола Дьомін, заступник директора Національного Києво-Печерського історико-культурного заповідника Микола Кучерук, доценти Київського Національного університету будівництва і архітектури кандидат архітектури Світлана Зіміна та Олександра Сингаївська, доцент Національного авіаційного університету кандидат архітектури Лілія Гнатюк, кандидати архітектури Наталія Логвин, Наталія Кондель-Пермінова, Анатолій Ізотов, кандидат історичних наук Сергій Буйських, заслужений будівельник України Юлія Стріленко, головний художник корпорації «Укрреставрація» Інна Дорофієнко. Кам’янчан представив голова Ліги екскурсоводів міста Олександр Карбовський.
Професор Микола Дьомін переконаний, що книга є визначним явищем в українській історико-архітектурній науці загалом і науці про архітектурний Кам’янець зокрема. Він відзначив, що Ольга Пламеницька працює над дослідженнями Кам’янця-Подільського все життя, і робота – закономірний наслідок такої вірності обраній темі.
За словами Ольги Пламеницької, над книгою «Castrum Camenecensis. Фортеця Кам’янець (Пізньоантичний – ранньомодерний час)» вона працювала чотири роки.
«Ця книга – моя маленька часточка у процесі збереження культурної спадщини України. Вона підсумовує роботу двох Пламеницьких – мою та Євгенії Михайлівни, яка присвятила вивченню Кам’янця-Подільського 40 років свого життя, – розповіла автор монографії. – Коли мені було 6 років, Євгенія Михайлівна привезла мене в Кам’янець вперше і, як виявилось пізніше, це було назавжди. Тож коли у 1994 році матері не стало, я зрозуміла, що крім мене немає людини, яка на такому рівні може продовжити її справу».
Книга Ольги Пламеницької «Castrum Camenecensis. Фортеця Кам’янець» є першою архітектурною монографією міста-фортеці Кам’янця-Подільського, яка представляє авторську концепцію еволюції його укріплень на тлі розвитку європейської фортифікації.
У книзі досліджено виникнення, формування і занепад легендарної фортеці з ІІ до кінця ХVІІІ ст. Окрему увагу приділено проблемі заснування міста та його первісним укріпленням. В історію фортеці Кам’янця вписано нові сторінки та імена, розглянуто визначні й маловідомі оборонні споруди, проаналізовано досягнення й прорахунки військових будівничих. Ґрунтовно досліджено фортифікації литовської та турецької доби. Спростовано хибні стереотипи уявлень про архітектурний вигляд середньовічного замку, повернуто стерті часом історичні назви укріплень, оборонних храмів, головних міських площ. Вперше розглянуто історію вивчення і реставрації укріплень міста, а також його фортифікаційний феномен як об’єкта номінації до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО.
Автор Ольга Пламеницька, директор видавництва «Абетка» Ярослав Сисин та голова гільдії екскурсоводів м. Кам’янця-Подільського, історик Олександр Карбовський дали розширене інтерв’ю присутнім на презентації представникам каналів «Тоніс», «Культура», «Глас». Презентація тривала з 15 до 21 години за присутності провідних фахівців у галузі фортифікації, історії та збереження національної спадщини.
Детальніше про презентацію на сайті: Джерело
Відео матеріали з презентації: Відео
Книгу можна придбати у книгарні «Абетка», м. Кам’янець-Подільський, у Києві - на книжковому ринку «Петрівка» (тел. 0679567579) та у представника автора (тел. 0675042098). Також книгу можна замовити через сайт видавництва (http://abetka.in.ua) з доставкою через служби «Нова пошта», «Ваш час», «Iн-Тайм» та ін.