15 березня 2013 року у сесійній залі міської ради за участю автора, кандидата архітектури, доцента Національної академії образотворчого мистецтва і архітектури, професора Київського національного університету будівництва і архітектури, лауреата Міжнародної премії ім. професора Яна Захватовича Польського національного комітету ICOMOS, Ольги Пламеницької втретє презентували книгу «Фортеця Кам’янець».
Презентація супроводжувалась виставкою книг видавництва «Абетка», де була представлена науково-популярна та краєзнавча література, велика кількість навчальної, методичної та довідкової літератури для загальноосвітніх закладів, понад 50 видань для підготовки учнів до зовнішнього незалежного оцінювання.
![](userfiles/news/pf/st1s.jpg)
![](userfiles/news/pf/st2s.jpg)
Захід відкрив заступник Міського голови Василь Сукач. Він привітав присутніх і відзначив важливість виходу книги такого рівня для Кам’янця-Подільського та представив учасників презентації.
Першим виступив директор видавництва Ярослав Сисин, який коротко розповів про діяльність видавництва загалом та про роботу над книгою зокрема.
![](userfiles/news/pf/pf1s.jpg)
Ольга Пламеницька у своїй майже годинній промові представила структуру видання, його основні розділи, розповіла про довгий шлях досліджень і реставрації фортифікаційної спадщини, показала унікальні фотографії пам’яток міста на початку 1960-х рр., перед початком реставраційних робіт. Коротко схарактеризувала творчий шлях Євгенії Пламеницької – основної дослідниці фортифікацій Кам’янця, яка присвятила вивченню і реставрації пам’яток міста 35 років. Розповіла про перебіг реставраційних робіт у Старому місті за період 1960 – 2012 рр., подякувала тим, хто плідно працював з нею та Євгенією Пламеницькою для відродження кам’янецьких фортифікацій. Коротко зупинилася на гіпотезах про заснування міста, на його фортифікаційному феномені та унікальному топографічному явищі – каньйоні Смотрича – мокрому оборонному рові навколо міста-фортеці на острові, подібних якому не має жодне місто світу. Саме завдяки природному оборонному рову, який сформував концепцію міста-фортеці, вважає дослідниця, Кам’янець має всі шанси увійти до Списку всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Розповідь авторки супроводжувалась численними фотоматеріа¬лами, серед яких були як ілюстрації з книги, так і унікальні фото з особистого наукового архіву Пламеницьких. Вона висловила надію, що місто посяде достойне місце у Списку всесвітньої спадщини, і що для цього потрібна згуртована робота фахівців різного профілю.
Також Ольга Анатоліївна розповіла про історію народження задуму книги, про зміну її концепції – від книги про місто в цілому до ґрунтовної наукової монографії лише про один аспект – місто-фортецю, а також про перебіг підготовки видання.
Гість презентації – кандидат історичних наук, старший науковий співробітник Інституту археології, фахівець з античної фортифікації Сергій Буйських, високо оцінив книгу як явище архітектурного, археологічного, історичного масштабу та з упевненістю зазначив, що такого фундаментального наукового і водночас презентаційно ілюстрованого видання не має жодне місто України. Повідомив, що книгу запропоновано висунути на здобуття Державної премії України.
Безперечно, величезний масив інформації, представлений в монографії важко було обговорити в межах офіційної презентації. Тому кілька запитань, поставлених до О.Пламеницької, стосувалися переважно її бачення майбутнього Старого міста – міста-фортеці. Вона сказала, що бачить Кам’янець творчою лабораторією, де можуть паралельно працювати дослідники різних галузей науки – історики архітектури і урбаністики, археологи, історики. Кам’янець, на її думку, може стати міжнародним центром наукових досліджень. Ще раз наголосила на необхідності консолідації наукового потенціалу для вирішення проблем історії міста.
Перший заступник Міського голови (мер міста Михайло Сімашкевич перебував у відрядженні у Києві) Григорій Горшунов виступив з високою оцінкою книги, порекомендував прочитати її кожному, і висловив побажання розпочати дискусію з приводу піднятих у ній важливих для міста проблем. Він презентував Ользі Анатоліївні картину з видом Старого замку і Старого міста.
![](userfiles/news/pf/pf6s.jpg)
В залі можна було побачити відомих міських краєзнавців, видавців, істориків, архітекторів, співробітників заповідника – усіх, хто цікавиться та займається проблематикою, піднятою у книзі. Більше за все потішила значна кількість молоді – передусім студентів, які не приховували своєї зацікавленості новими аспектами історії міста. Після завершення офіційної частини вони особисто спілкувалися з О.Пламеницькою.
Приємно, що керівництво міста відзначило вклад видавництва «Абетка» у розвиток книговидавничої діяльності та популяризації історико-архітектурної спадщини міста в Україні та за її межами, і зокрема те, що книга виготовлена і віддрукована власними силами і власним коштом. Грамоти і подяки отримали як видавництво «Абетка», так і його окремі працівники.
Після презентації відбулась автограф-сесія авторки.
Дирекція видавництва «Абетка» висловлює усім щиру вдячність за підтримку при проведенні презентації книги Ольги Пламеницької «Фортеця Кам’янець».
Детальніше про презентації:
Джерело 1 Джерело 2
Відео матеріали про презентації:
Відео 1 Відео 2