Зі вступним словом виступила директор ДНАББ ім. В. Г. Заболотного Галина Войцехівська. Вона зазначила важливість виходу у світ презентованого видання, яке є першою науковою архітектурною монографією про фортецю Кам’янця-Подільського.
Автор монографії Ольга Пламеницька коротко представила структуру видання та зупинилася на основних наукових інтригах, які супроводжують дослідження Кам’янця-Подільського вже майже 200 років і яким приділено увагу в книзі, а також накреслила основні позиції своєї авторської концепції історії фортифікацій міста. Розповідь Ольга Анатоліївна супроводжувала численними відеоматеріалами – ілюстраціями з книги.
Директор видавництва «Абетка» Ярослав Сисин відмітив високу поліграфічну якість видання, насиченість книжки ілюстраціями (470 ілюстрацій, з яких 440 є особистими фотографіями і науковими реконструкціями автора книги). Також він розповів про труднощі в роботі над підготовкою монографії та представив невеликий колектив, який працював над виданням книжки.
Продовжила тему видання книжки головний редактор видавництва «Абетка» Любов Скоб’як, яка розповіла про роботу над книгою і подякувала Ользі Пламеницькій за цікаву співпрацю, яка біла приємною і корисною для всіх учасників роботи.
На презентацію завітав перший заступник голови Київської міської державної адміністрації Олександр Мазурчак. Будучи міським головою Кам’янця-Подільського у 1988-2008 роках, він надав значну організаційну допомогу дослідникам у вивченні пам’яток та проведенні реставраційних робіт у Старому місті. У своєму виступі віцемер міста відзначив, що Кам’янцю-Подільському пощастило мати такого дослідника і архітектора-реставратора як Ольга Пламеницька, яка фактично заклала науковий фундамент популяризації Кам’янця-Подільського як унікальної фортеці. Саме археологічні дослідження, реставраційні роботи є тим підґрунтям, що ваблять людей, а книга, у свою чергу, є новим поштовхом до вивчення Кам’янця-Подільського.
У презентації взяли участь також представники Подільського земляцтва в Києві. Колеги Ольги Анатоліївни поділилися особистими враженнями про книгу. Одна з них - Світлана Біленкова, кандидат мистецтвознавства, доцент Київського національного університету будівництва і архітектури, вчений секретар Українського національного комітету ICOMOS - зазначила, що завдяки монографії список об’єктів Світової спадщини ЮНЕСКО може поповнитися українськими пам’ятками. Також вона відзначила ґрунтовність проведених досліджень і взірцеву для багатьох історичних міст методичну спрямованість реставраційних робіт, проведених Євгенією та Ольгою Пламеницькими.
Олена Олійник, кандидат архітектури, професор Національного авіаційного університету, віце-президент Спілки архітекторів України наголосила, що наукове видання, яке піднімає важливі дослідницькі питання, водночас написане доступно, цікаво, і стане своєрідним ілюстрованим путівником по фортифікаціях Кам’янця як для фахівців, так і для тих, хто цікавиться спадщиною міста. Вона повідомила, що за вагомий внесок у науку Національна спілка архітекторів України пропонує висунути книгу О.А. Пламеницької «Castrum Camenecensis. Фортеця Кам’янець» на здобуття Державної премії України в галузі архітектури. Зал активно підтримав цю пропозицію.
Про відповідальний і творчий підхід автора до написання презентованої книжки розповіла її колега Лариса Яременко, кандидат архітектури, доцент Національної академії образотворчого мистецтва і архітектури, яка працює з Ольгою Пламеницькою на кафедрі теорії, історії архітектури та синтезу мистецтв.
Співробітник Київського науково-методичного центру з охорони пам’яток, кандидат архітектури, дійсний член ІКОМОС Валерій Сопілка оцінив працю Ольги Анатоліївни як відтворення архітектурного образу нашої спадщини, містобудівної культури, яка, на жаль, може бути втраченою через байдужість і непрофесіоналізм.
Архітектурну, археологічну, історичну, філософську глибину книги відзначив Сергій Буйських, кандидат історичних наук, старший науковий співробітник Інституту археології, фахівець в галузі античної фортифікації. Він наголосив, що концепція О.Пламеницької щодо заснування Кам’янця за дако-римських часів, яка є предметом дискусії, при ближчому ознайомленні з масивом представлених в монографії натурних та історіографічних матеріалів фактів заслуговує на увагу фахівців з античної археології. Також відзначив наполегливість, з якою авторка монографії проводить ґрунтовні дослідження на стику наук.
Тема збереження архітектурних пам’яток зацікавила присутнього на заході виконуючого обов’язки голови Подільської райдержадміністрації в м. Києві Сергія Крушановського. У своєму виступі він поділився роздумами із цього приводу, а також запропонував підписати договір про співпрацю Подільської райдержадміністрації з Кам’янцем-Подільським.
Головний художник-реставратор корпорації «Укрреставрація» Інна Дорофієнко зазначила своєчасність та актуальність виходу книжки, наголосила на тому, що сьогодні реставрація потребує більшої уваги, що науковцями не проводяться належні археологічні та реставраційні роботи для збереження культурної спадщини.
На завершення заходу завідувач науково-методичного відділу ДНАББ ім. В.Г. Заболотного Олена Жидецька зазначила, що проведена презентація послужить імпульсом для подальшого вивчення українськими фахівцями вітчизняних пам’яток архітектури та їх реставрації, підніме престиж професії архітектора-реставратора. Для студентів та аспірантів київських архітектурних вузів, присутніх на заході, презентація стала справжньою науковою школою, демонстрацією рівня історико-архітектурної науки, яка чекає молодих дослідників.
Детальніше про презентацію на сайті: Джерело
Відео матеріали з презентації: Відео