Тому Міністерству освіти і науки України та школам можна було б запропонувати на перехідний період такий підхід: після завершення конкурсу підручників Міністерство пропонує навчальним закладам підручники, які набрали сумарно більше 50 тис. «голосів» на електронному репозитарії. Розраховуємо:
– кількість пропонованих підручників буде варіюватись від 3-х до 7-ми (загальна кількість учнів у школах України 400 тис. по кожному класу);
– вартість поліграфічних послуг буде коливатись в межах 3–5 грн (за 1 примірник) при розбіжності накладів від 50 до 150 тис., тоді середня ціна підручника буде майже однаковою.
Навчальним закладам пропонується увести оплату за користування підручниками для учнів усіх класів, це приблизно 6–7 грн за книжку. І робити так протягом, скажімо, п’яти років. Таку оплату можна розрахувати за формулою:
ціна підручника : 5 років = плата за користування одним підручником за 1 рік.
Організацію збору коштів за користування підручниками можна було б покласти на бібліотекарів шкіл. Таким чином школи створюють свій власний грошовий книжковий фонд, з якого і будуть оплачувати на рахунки Міністерства замовлені згідно проведеного конкурсу підручники.
Міністерство освіти і науки України, своєю чергою, як і було раніше фінансує видання і оплачує видавництвам друк підручників та централізовано направляє їх по школах. Натомість школи повертають Міністерству кошти, витрачені державою, зі своїх грошових книжкових фондів за виключенням суми, яка піде на забезпечення пільговиків. За таких умов, 1 вересня 2015 року батьки (учнів усіх класів однаковою мірою, окрім пільговиків) витратять в середньому на одного учня не більше 100 грн за користування підручниками. У ЗНЗ країни загалом буде створено грошовий книжковий фонд усього приблизно 440 млн грн (400 тис. учнів кожного класу * 11 класів * 100 грн = 440 млн грн.).
Ця сума є більшою, ніж держава витратила на друк підручників у 2014 році. Але тут потрібно враховувати, що вартість паперу у 2015 році порівняно з 2014 роком зросте у 2–3 рази. Те саме стосується й інших витратних матеріалів. Тому, якщо середня вартість підручника при тиражі 100 тис. у 2014 році була 18 грн, то у 2015-му слід очікувати 30–40 грн за 1 примірник. За іншого підходу, коли видавництво буде самотужки друкувати підручники із залученням кредитних ресурсів для їх цього, самостійно потім їх доставляти в навчальні заклади, є загроза отримати навчальні книжки по ціні від 60 до 90 грн.
Після закінчення перехідного періоду, набувши досвіду, зможемо перейти до загальноєвропейських норм забезпечення шкіл підручниками.
10.02.2015
Ярослав Сисин, директор видавництва "Абетка"
У Міністерстві освіти і науки України повідомили, що з 2015 року підручники для більшості батьків школярів стануть платними, окрім дітей з малозабезпечених сімей, дітей-інвалідів та ін. Після проведення І етапу конкурсу навчальні заклади отримають право обирати підручники. Обрали, замовили, видавництва надрукували. А далі? Чи визначено механізм доставки цих підручників від видавництва до школи за мінімальною ціною? Ні, і тоді до вартості підручника додасться ще й вартість доставки. Отже, матимемо таку картину: з 1 вересня 2015 року учні всіх класів отримуватимуть у шкільних бібліотеках безкоштовно підручники (старі), а батькам учнів 4 та 7 класів потрібно буде заплатити 500–700 грн за нові підручники (у 7 класі, наприклад, щонайменше, десять предметів, з яких потрібно купити підручники, а вартість одного станом на літо 2015 року буде становити приблизно 40 – 50 грн). Через рік, ті ж самі батьки (коли їхні діти перейдуть у 8 клас) платитимуть знову за нові підручники. Такий підхід несправедливий, не виключено, що це може призвести до соціального вибуху.